Музей Історії школи

"Школьный дом в три этажа с деревцем у входа
 много лет встречает нас в разную погоду"

      Музей історії школи був створений у 1989 році. Автор розробки стендів музею - Бордюк Тетяна Дмитрівна, учитель англійської мови. Керівник музею - Циганко Сергій Максимович, учитель історії. У музеї більше 20 стендів, присвячених історії школи. 

 

Чоловіча гімназія, 1907 рік

   Історія першої школи сягає своїм корінням у початок XX століття. Саме в цей час у місті створюються гімназії. 9 листопада 1907 року було відкрито чоловічу гімназію, яка в 1920 році стала школою №1 м. Чугуєва. Життя школи стало частиною історії міста, усієї країни. 
   Йшов час. Перша школа набирала сили,  покоління змінювали одне одного. У закладі завжди панував дух творчості, пошуку в навчанні, спорті, спалахували яскраві зірочки її вихованців, наставників. У стінах школи працювало багато талановитих учителів. 

   З любов'ю до кожного учня, гордістю і вдячністю школа згадує тих, хто прославив її своєю працею, навчанням, перемогами в олімпіадах, конкурсах, спортивних змаганнях. Імена деяких її вихованців відомі далеко за межами України, увійшли до світової енциклопедії, про них написані книги. А багато хто просто чесно віддає всі сили улюбленій справі.
  Як не згадати імена Героїв Радянського Союзу Володимира Литвинова, Василя Музикіна, поета Бориса Чичибабіна, лауреата Державної премії, учителя хімії Василя Чугая, автора збірки віршів «Солдатская лира».

  Значним є внесок у розвиток школи директора Старцева П. М., Солодовник А. М., Драгобецького В. С., Голенковскої В. Г., Черниш М. А. Турчинова Є.І. Школа була занесена до книги Пошани міста Чугуєва, нагороджена Великою срібною медаллю в трудовому вихованні. У колективі панує атмосфера довіри, взаємоповаги, творчості.

До Дня Пам'яті і Примирення, Дня Перемоги у другій світовій війні музей школи поповнився новим розділом, присвяченим воїнам, які беруть участь в АТО "ЧЕСТЬ І СЛАВА ЗАХИСНИКАМ УКРАЇНИ". Матеріали для цієї експозиції були передані музею учасниками АТО, які брали участь у виховних заходах в школі. Це Юрій Нерослик, автор патріотичних плакатів. Його персональні виставки відбулися в багатьох музеях і виставкових залах Харківщини. Бойовий прапор передали бійці 92 ОМБР з самих бойових позицій із побажаннями миру. Учні школи проводили волонтерські акції та передавали бійцям цієї бригади подарунки, листівки, обереги. Речі приносили учні, батькі яких беруть участь в АТО.

                                                  Воїнам-інтернаціоналістам присвячується     До 25-річниці виведення обмеження контингенту війск колишнього СРСР з Республики Афганістан в музеї Історії школи створено куточок, присвячений випускникам школи, які проходили військову службу в республіці Афганістан "Воїни - інтернаціоналісти", "Офіцер - професія героїчна. Афганістан", "Їх виховала школа №1". 

     У музеї є куточок, присвячений випускнику школи, військовому лікарю Кришталю Ігорю Миколайовичу, нагородженому орденом Красной Звездыпосмертно Знаєте, яким він парнем був?..


Бойовий рядок Василя Чугая

 Василь Романович Чугай - учасник бойових дій Другої світової війни. У 1943 році зовсім ще хлопчиськом, закінчивши 9-ть класів, пішов на війну. Згодом про ці дні він писав так:

«В обмотках, в штопаной шинели,

Как штык, я прибыл на войну.

Впервые в огненный купели

Меня крестили на Дону.

Оглох от адской канонады,

Ослеп от дыма и огня.

Казалось, немец все снаряды

Припас для одного меня». 

     У віршах поета показане реальне життя. Наприклад, вірші про речмішок та казанок - це прямий посібник для наших допризовників. Вони пронизані болем за долю простих солдат, які прокрокували нелегкими воєнними дорогами. У школі №1 Василь Романович пропрацював 40 років. Тут його пам'ятають і люблять.  
     Пам'ять про минуле - це боротьба за майбутнє, за яке віддали своє життя герої минулої війни. Василю Романовичу ми вдячні за науку, за незгасиме світло його душі, яка подарувала чугуївцям прекрасні вірші, за яскравий і мужній особистий приклад і подвиг!

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар